logo2Small
Pro železniční tratě umístěné v lomech a elektrizované stejnosměrným napětím 1 500 nebo 3 000 V začal Dněpropetrovský elektrický lokomotivní závod (DEVZ) v roku 1967 vyrábět tříčlánkové trakční soupravy PE2, skládající se ze čtyřnápravové elektrické lokomotivy a dvou čtyřnápravových sklápěcích vozů vybavených trakčními motory a nezbytným zařízením pro jejich provoz. Zpočátku byly na tyto soupravy instalovány trakční motory z elektrických lokomotiv VL8 s určitými změnami v konstrukci rámu. Těchto souprav bylo vyrobeno jen 20 kusů. Poté, v roce 1970, začala společnost DEVZ vyrábět a instalovat na soupravy jiné trakční motory. Soupravy s takovými motory, označené jako řady PE2M, byly vyráběny v letech 1970 až 1985. Celkem bylo vyrobeno 705 kusů a index "M" v označení znamená "modernizovaný". V roce 1985 vyrobila společnost DEVZ prototypové hnací vozidlo s označením PE2U, kde index "U" znamená "vylepšený. Těch bylo vyrobeno 174 kusů. U všech typů souprav se řízení od sebe mírně liší; rozdíly jsou způsobeny některými změnami v umístění a instalaci elektrických zařízení. Dvounápravové podvozky elektrických lokomotiv a výsypných vozů jsou zaměnitelné. Kabina strojvedoucího je umístěna uprostřed s mírným přesazením, jsou zde dva typy sběračů proudu (horní a boční). V provozu byly trakční vozy běžně loženy, což logicky zvyšovalo jejich adhezní vlastnosti. Nejvyšší trakční výkon modernizovaných souprav činil hodinově 3 × 4 × 467 kW (5 604 kW), nepřetržitě pak 3 × 4 × 420 kW (5 040 kW).
Na snímku z 15. března 2023 byla zachycena souprava PE2U-160, která veze prázdnou soupravu zpět k měděnému povrchovému dolu k opětovné nakládce. Tři koleje jsou určeny pro následující provoz: levá pro prázdné soupravy, střední a pravá pro ložené soupravy. V době návštěvy autora zde vlaky jezdily v každém směru zhruba každých 15–20 minut do pozdních odpoledních hodin. Video z provozu je ke shlédnutí zde.
Uzbekistán je zemí, která disponuje zásobami zemního plynu, hnědého a kamenného uhlí, zlata, mědi, wolframu, vizmutu a otevřených ropných polí. Zejména oblast Almalyk je od pradávna považována za specializovanou na těžbu. V almalyckém důlním a hutním komplexu (Almalykski gorno-metallurgičeskij kombinat), vlajkové lodi uzbecké neželezné metalurgie, pracuje přibližně 36 000 zaměstnanců. Téměř všechny prvky Mendělejevovy periodické tabulky se nacházejí v rudě těžené v této oblasti, která se specializují na výrobu a zpracování vzácných, barevných a drahých kovů. V současné době zde roční produkce dosahuje přibližně těchto hodnot: měď 109 tisíc tun, zinek 78 tisíc tun, kyselina sírová 845 tisíc tun. Zároveň zde probíhá program, který předpokládá zavedení pokročilých zahraničních zkušeností s výrobou a zpracováním drahých kovů. Tím se těžba oproti minulým letům zvýší až 1,3krát.
© Richard Hagues
Místo: Almalyk
Datum: 15.03.2023
flag UZUzbekistán  »  Ostatní
1. fotografie z 6
Počet zobrazení: 385

2O‘ZELR-0414, Angren – Qo‘l