
V Polsku zůstává spalování hnědého uhlí významným zdrojem výroby elektrické energie. V současnosti jsou v provozu čtyři hnědouhelné doly – dva ve středním Polsku (Konin a Bełchatów), jeden na západě (Sieniawa Lubuska) a čtvrtý, Turów, se nachází přímo u česko-polské hranice.
Koninský důlní revír zahrnuje celkem devět lomů, které byly postupně otevírány a uzavírány od roku 1945. V současnosti zůstává v provozu pouze důl Tomisławice, s roční těžbou přibližně tří milionů tun hnědého uhlí. Jeho okolí je zároveň posledním místem v Polsku, kde se ještě uplatňují průmyslové elektrické lokomotivy řady EL2, vyrobené v závodě LEW Hennigsdorf. Tyto stroje dříve sloužily také v elektrárně Adamów, u vápencového dolu Wapienno a vv oblasti závodů ZGM Zębiec, těžících železo z písků.
Uhlí vytěžené v dole Tomisławice je přepravováno nákladními automobily na vzdálenost 15 kilometrů do překladiště ve stanici Lubstów-Police, odkud dále pokračuje po železnici do elektráren Konin a Pątnów, vzdálených přibližně 20 kilometrů. Dne 29. května 2025 byla při nakládce ve stanici Lubstów-Police zaznamenána lokomotiva EL2-07 se soupravou "wapek", určenou pro přepravu do elektrárny Konin.
Ukončení provozu na této trati se očekává v první polovině roku 2026. Tím bude ukončena nejen samotná těžba v dole Tomisławice, ale také provoz obou přilehlých elektráren.