31 obr. z 286: (Zobrazeno: 458) GPS:       Komentáře (0)

Kliknutím na fotografii ji zobrazíte v plném rozlišení


ST44-1249., Louky nad Olší - Karviná-Darkov
V těsně blízkosti státní hranice, nedaleko Opavy, leží polské městečko Kietrz, ve kterém sídlí Kombinat Rolny Kietrz- poslední státní zemědělské družstvo. Právě toto družstvo je jedním z největších polských pěstitelů cukrové řepy. V současné době je jediným cukrovarem v Polsku, který odebírá cukrovou řepu po železnici, cukrovar Ropczyce, ze skupiny Südzucker, která je největším evropským producentem cukru. Po delší přestávce byly přepravy řepy obnoveny v roce 2017, a následně také v roce 2018. Dopravcem těchto vlaků bylo PKP Cargo, přičemž v úseku Kietrz - Raciborz (s úvratí v Pietrowicach Wielkich) se ložená souprava vezla nadvakrát, a obsluhu zajišťovaly modernizované "Kiosky" řady SM42-12. Letošní kampaň a tedy i přepravy řepy zde probíhaly denně od konce srpna do poloviny prosince.
Na snímku vyjíždí první část loženého vlaku z Kietrze coby vlak 433122 z bývalé stanice Pietrowice Wielkie směrem do Racibórze. V čele vlaku je "Kiosk" SM42-1308, stroj stejné řady s číslem 1234 byl na postrku. Tento úsek byl vybudován již v roce 1855 jako součást trati Racibórz - Racławice Śląskie, poměrně silná osobní doprava byla ukončena v roce 2000 a následovaly léta chátrání a pomalu zanikající nákladní dopravy. Až v současné době se železnice ve zdejším regionu začala opět rozvíjet v souvislosti s velkou poptávkou po přepravě zemědělských produktů.
V levé části snímku lze vidět kolej trati 194 z Kietrze, odkud před chvílí tento vlak přijel. A pozadí dominuje věž kostela Svatého Wita, Modesta i Krescencji z roku 1822.


TEM2-033., Polkowice - ZG Rudna
© Vojtěch Gášek

(Zavřít okno)
Vloženo: 2018-12-30