Slovensko nabízí nespočet krásných míst, a to především díky své přírodě. Jedním z takových míst je i okolí řeky Hron, jejíž povodí kopíruje podstatná část železniční tratě 172. Právě na této trati byl vyfotografován brejlovec 754.034 jedoucí “proti proudu” Hronu mezi stanicemi Dubová a Predajná. Po cestě za obcí Predajná může člověka zaujmout dvojice na první pohled krásných jezírek, nacházejících se nedaleko zmíněné tratě a řeky. Při bližším prozkoumání však člověk narazí na nepříjemný zápach síry, jelikož se nejedná o přírodní úkaz, ale skládku nebezpečného odpadu - tzv.
Gudrónové jamy.
Gudrón je látka, která vzniká při technologickém čištění ropy kyselinou sírovou. Mnoho částí gudronu je karcinogenní, toxické a zdraví škodlivé.
Na skládky u Predajné byl odpad vyvážen mezi lety 1694 až 1974 z dnes už zrušeného závodu Petrochema Dubová, kde se nachází ještě jedna taková skládka. Dlouhé roky se debatovalo jak s tímto “dědictvím minulého režimu” naložit. Nádrže nejsou konstruované na zadržování vody a při větším množství dešťových srážek by mohlo dojít k úniku nebezpečných látek právě do řeky Hron, čímž by vznikla velká enviromentální havárie. V posledních letech se však konečně započalo s
čištěním toxických vod z těchto jam a Slovensko by se tak mohlo zbavit další velké zátěže životního prostředí.