Lokomotiva 754.012 se připravuje k odjezdu s EN 409 "Chopin" [Warszawa Wschodnia – Břeclav] v ŽST Hranice na Moravě po odklonové trase Valašské Meziříčí – Bystřice pod Hostýnem – Hulín z důvodu noční výluky, nickolejného provozu v úseku Lipník nad Bečvou – Drahotuše dne 13.01.2024. Oba spoje EN 408/409 se křižují většinou v ŽST Kunovice-Loučka nebo ŽST Osíčko dle aktuálního zpoždění, lokomotivy nezávislé/závislé trakce se střídají v Hulíně a v Hranicích na Moravě.
Za krátkou zmínku bezesporu stojí i lůžkový vůz polských drah za lokomotivou, označovaný jako řada WLAB10mouz. Lůžkových vozů tehdejší společnost PKP obdržela z NDR během let 1967–1986 celkem 360, přičemž 40 vozů novějších sérií bylo v roce 2008 v u společností PESA Bydgoszcz a ZNTK Mińsk Mazowiecki decentně zmodernizováno. Modernizované vozy lze snadno identifikovat absencí vstupních dveří na jednom představku, nezávislé topení naftovým agregátem je však zachováno a dodnes podle potřeby využíváno. Zpočátku byly vozy provozovány zejména v mezinárodní dopravě, pravidelně se s nimi bylo možné setkat v Berlíně, v Praze či v Moskvě, doloženo je ale i neplánované nasazení těchto vozů na relace Varšava – Amsterdam, Krakov – Burgas/Varna či z Katovic do poutního místa Lurdy. Vozy samozřejmě našly uplatnění též v polské vnitrostátní dopravě, nicméně četné spoje skrze celou zemi k Baltskému moři či do Tater bývaly předmětem mnoha redukcí a spolu s obdobným omezováním mezinárodní noční dopravy pozbyla potřeba vozů v dopravě z Polska na západ v prosinci roku 2017, směrem na východ pak spolu s redukcí provozu související s šířením onemocnění COVID-19 počátkem roku 2020. Toto tvrzení pak platí v případě, že za mezinárodní dopravu nepovažujeme vedení rekreačních vlaků z baltských letovisek jen několik málo kilometrů za státní hranici do Bohumína, realizované od letních prázdnin roku 2018.
Ačkoliv by měl současným provozním potřebám počet moderních lůžkových vozů řady WLAB10mnouz z roku 2005 plně dostačovat, z autorovi neznámého důvodu se tak neděje a doloženo je mnoho případů, kdy byly zmiňované modernizované vozy neplánovaně nasazeny v relacích z Varšavy do Budapešti a Vídně či dokonce i z Přemyšlu do Berlína. Do extrému se situace dostala v období platnosti grafikonu vlakové dopravy 2023/2024, kdy se stala čtveřice moderních vozů, nasazovaná na relaci Varšava – Mnichov, maximem, které lze v provozu potkat a na relaci Varšava – Budapešť bývá téměř každý den vystavován lůžkový vůz staršího typu. Ačkoliv se v tomto případě nejedná o plánovaný návrat této řady do plnohodnotného mezinárodního provozu, vzhledem k faktu, že je doloženo nasazení vozů hned čtyřech inventárních čísel (027, 039, 040 a 048), lze ale tento jev považovat za zajímavý, neboť k návratu polských „nafťáků“ do pravidelné mezinárodní dopravy fakticky došlo a (pro některé) bude bezesporu zajímavé sledovat, jak dlouhé bude mít tato pro mnohé téměř nepostřehnutelná zajímavost trvání.