logo2Small
Kliknutím na fotografii ji zobrazíte v plném rozlišení
Necelé 2 km je dlouhá vlečka, spojující stanici Doubrava s Dolem Lazy. Po valné části trasy vede po poměrně vysokém náspu, přičemž přibližně v polovině trasy mimo úrovňovně nadjíždí silnici I/56. Samotná výše náspu se vůči okolnímu terénu také mění, neboť vlivem poklesu terénu se musela trať pravidelně zvedat. Současná podoba tak dnes působí již skutečně mohutně, zároveň však nejspíše pěje svou labutí píseň. Důl Lazy je od roku 2020 uzavřen, do roku 2023 má být zlikvidován a je otázkou, zda v budoucnu bude pro zdejší trať využití. Poohlédneme-li se k nedalekému bývalému Dolu Dukla, příliš optimismu nejspíše nenabudeme.
Díky návozu materiálu používaného při likvidaci dolu ožila poměrně pestrým provozem i jinak již ztichlá trať. Několikrát za den (četnost jízd se může pochopitelně den ode dne i výrazně lišit) k dolu zamíří souprava vozů Ua, nejčastěji s některým z místních strojů ř. 740, kterému na postrku vypomůže další. Ten podle potřeby buď vyčká na vyložení nebo se vrátí hned zpátky do Karviné-Dolů. V takovém případě pak po vysypání vozů, trvajícím podle jejich počtu cca 1-2 hodiny, vlakový stroj zpět do Karviné celou soupravu zpravidla sune, i když ani objetí soupravy v areálu dolu nelze zcela vyloučit.
Na snímku pořízeném v odpoledních hodinách dne 9. září 2021 je cca 500m od Dolu Lazy zachycen stroj 740.458, když pozvolna sune soupravu prázdných vozů Ua směr Doubrava a Karviná-Doly. Do dalšího dne pak zde již zavládlo ticho a klid. Určitou zajímavostí tohoto místa je skutečnost, že ještě před několika lety bychom na úpatí vysokého náspu spatřili potrubí teplovodu. Ten byl před nedávnem přeložen na opačnou stranu a je slabě patrný v pozadí.
740.458, Orlová, Důl Lazy – Doubrava, 9.9.2021
© Jan Šantrůček

740.458, Orlová, Důl Lazy

Místo: Orlová, Důl Lazy – Doubrava
Trať: CZ/vlec
Datum: 09.09.2021
Vloženo: 13.09.2021
60. obr. z 301 Do galerie
počet zobrazení: 506
(Zavřít okno)

740.463, Ostrava