logo2Small
Holešovická zastávka, která se nachází půl kilometru severně od staniční budovy bubenského nádraží, patří mezi poslední místa v Praze, kde za poslední roky neproběhla žádná viditelná modernizace. Zastávka, která je umístěna na severním zhlaví stanice, byla do provozu uvedena v roce 1890 a slouží výhradně regionální dopravě.
Existenci zastávky však zvoní hrana, po modernizaci stanice Praha-Bubny bude zrušena. Svou autentickou podobu si zachová do začátku dubna 2023, než zde bude za výluky napojena provizorní objízdná kolej, která umožní provozování vlaků z Masarykova nádraží do Kralup i během dvouleté přestavby stanice. Nové provizorní nástupiště vznikne přibližně v místě pod autorem a pro jeho stavbu bude využit materiál ze zastávky Praha-Bubny-Vltavská, která sloužila po dobu rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Více o provizorní koleji naleznete zde.
Modernizace stanice Praha-Bubny je vyvolána zejména přestavbou její kladenské části. Stavební činnost na kralupské větvi víceméně končí u křížení s nadjezdem ul. Železničářů a podjezdem ul. Partyzánská. Oba mostní objekty v současné podobě determinují výškovou polohu železniční tratě. Významnou dominantou fotografie je právě mostní provizorium ulice Železničářů, jehož nahrazení podjezdem se již z důvodu vysoké investiční náročnosti nevešlo do rozsahu modernizace trati Praha – Kladno. Přizvednutí kralupské tratě, při němž se zruší nadjezd a rozšíří ulice Partyzánská, se plánuje za participace hlavního města v některé návazné stavbě.
Na snímku z rána dne 15. března 2023 odjíždí pantografová jednotka 471/971.059 jako vlak Os 9616 [Praha-Masarykovo nádraží – Kralupy nad Vltavou].
© Martin Šarman

471.058, Háj ve Slezsku

Místo: Praha-Holešovice zastávka
Trať: CZ/090
Vlak: Os 9616
Datum: 15.03.2023
flag CZČesko  »  471
74. fotografie z 104
Počet zobrazení: 1377

471.061, Ostrava hl.n. – Ostrava-Stodolní