logo2Small
Na západním okraji pouště Atacama (také zvaná Puna de Atacama) pozorujeme dopolední nákladní vlak s kyselinou sírovou, která je dovážena z přístavu Majillones do chilských dolů. Přepravy tohoto vlaku se chopila dvojice lokomotiv FCAB 1407 (EMD G22CU) a 1443 (EMD GR12UD).

Obě lokomotivy pocházejí z lokomotivky General Motors - Electro-Motive, odtud také zkratka EMD pro označení těchto lokomotiv. Lokomotiva 1407 byla dodána přímo společnosti FCAB v roce 1964, druhá lokomotiva 1443 z roku 1960 má poněkud zajímavější historii. Lokomotiva byla vyrobena pro Australskou společnost Westrail (Western Australia) pod označením A1502 třídy „A WARG“ firmou Clyde Engineering, která tyto lokomotivy vyráběla v licenci EMD přímo v Austrálii. U této společnosti byla lokomotiva provozována až do ledna 1998, kdy byla prodána společně s dalšími několika stroji na Nový Zéland společnosti Tranz Rail, kam také v únoru 1998 odcestovala. Z celé série 14 lokomotiv třídy „A WARG“, měla vlastně tato lokomotiva společně ještě se stroji 1444 a 1431 štěstí a neskončila tak jako vrak. V roce 2010 tuto lokomotivu a další dvě z Nového Zélandu odkoupila společnost FCAB. Lokomotivy odcestovaly do Chile, kde si je převzal již zmíněný dopravce. Zde se připojily k dalším lokomotivám stejné řady, které byly vyrobeny nebo již dříve zakoupeny od stejné či dalších společností.

Poušť Atacama je obecně známá jako nejsušší nepolární místo na světě. Jsou zde dokonce některé meteorologické stanice, které nezaznamenaly dešťové srážky v celé své historii a není tak divem, že je poušť Atacama tak trochu srovnávána s planetou Mars. Co však v poušti kromě všudypřítomného sucha dokázalo zaručeně ničit techniku, byl a je silný vítr. Vítr, který vane přímo od Tichého oceánu, byl především v poledních a odpoledních hodinách tak silný, že nejednou převrátil stativ s kamerou a dokonce poničil i objektiv.

Proč je tato poušť tak extrémně vyprahlá a deště se zde lze dočkat jen zcela mimořádně? Část odpovědi se paradoxně ukrývá v tom, že se nachází v těsné blízkosti již zmíněného Tichého oceánu. Peruánský proud vynáší nejchladnější oceánskou vodu ke hladině a silný vítr se studeným vzduchem fouká směrem do vnitrozemí. Tento jev vytváří to, čemu říkáme termální inverze. Teplý, vlhký vzduch stoupá nahoru a při zemi se drží chladnější, ale velmi suchý vzduch. Tak vzniká relativně mírné klima, které je však mimořádně suché. A to se přesně děje v poušti Atacama.
© Pavel Šturm
Místo: Sergio Galván – Cumbre
Datum: 10.11.2022
flag CLChile  »  Ostatní
1. fotografie z 3
Počet zobrazení: 522

FCAB 2003, San Pedro – Polapi